سبد خرید

[prisna-wp-translate]

carpetnrugs

Persuan Handmade Rugs

چرا لکه‌های فرش ایجاد میشوند و آیا می‌توان آن‌ها را از بین برد؟

آخرین مقالات

دسته بندی ها

دسته‌ها
لکه و بوی بد فرش - کارپتن راگز

تصور کنید ساعت‌ها به تمیز کردن فرش خود اختصاص داده‌اید، به گونه‌ای که فرش شما تمیز و درخشان به نظر می‌رسد. اما پس از چند روز، متوجه می‌شوید که لکه‌ها و بوی ناخوشایند دوباره بازگشته‌اند. این مشکل همچنین زمانی پیش می‌آید که فرش با مواد تمیزکننده مناسبی درمان می‌شود. ما به شما راهنمایی‌هایی برای تمیزکردن فرش به صورت پایدار و ملایم ارائه می‌دهیم.

فرش به دلیل عوامل مختلفی بوی ناخوشایندی دارد. در زیر، به دلایل لکه‌های فرش و بوی ناخوشایند آن پرداخته خواهد شد.

فرش‌های دستباف ممکن است به دلیل استفاده از فیبرهای طبیعی بوی ناخوشایندی داشته باشند.
فرش‌های تولید شده به روش ماشینی بعد از شستشو به دلیل جذب رطوبت بالا بوی ناخوشایندی دارند. برخی افراد به این بو بسیار حساسیت نشان می‌دهند.

  1.  اگر حیوان خانگی داشته باشید، ممکن است حس کرده باشید که ادرار بوی بسیار ناخوشایندی به همراه لکه‌هایی روی فرش باقی می‌گذارد.
  2. اگر شیر بر روی فرش ریخته شود، باید فوراً تمیز شود تا بو و لکه‌ها به فرش نفوذ نکنند.
  3. یکی از شایع‌ترین علل لکه‌های روی فرش ریختن چای، قهوه و سایر نوشیدنی‌ها است. اگر مایعات مانند چای و قهوه بر روی فرش ریخته شوند، باید آن را فوراً تمیز کنید؛ اگر این لکه قدیمی شود، حذف آن آسان نخواهد بود.
  4. ریختن موم شمع بر روی فرش، لکه‌هایی ایجاد می‌کند که سخت اما غیرقابل حل نیستند.
  5. مواد شوینده باقی‌مانده و خشک نشدن کامل فرش باعث بوی ناخوشایندی بعد از شستشو می‌شود.
  6. ریختن غذا و چربی بر روی سطوح، لکه‌هایی ایجاد می‌کند و فرش نیز مستثنی نیست.
  7. اگر سیگاری را بر روی فرش انداخته باشید، لکه‌های کوچک و بوی ناخوشایندی در فرش ایجاد می‌شود.
  8. اگر شوینده حاوی کلر بر روی فرش ریخته شود، رنگ فیبرهای فرش را لک می‌دهد و علاوه بر ایجاد لکه، بوی ناخوشایندی خود را در فرش باقی می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: هر چیزی که درمورد فرش قم باید بدانید

لکه و بوی بد فرش - کارپتن راگز (1)

اما، سوال اصلی در اینجا این است که چرا بعد از دوباره شستن، لکه‌ها و بوی فرش بازهم ظاهر می‌شوند؟ چه عواملی این مشکل را ایجاد می‌کنند؟ چه راه‌حل‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد؟

ما پاسخ به این سوال را به دو بخش تقسیم می‌کنیم.

  1. بازگشت لکه‌های فرش
  2. بوی‌های متداول فرش

بازگشت لکه های فرش:

زمانی که فرش خود را شستشو می‌کنید یا آن را به یک دستگاه تمیزکننده فرش می‌سپرید: بقعها به تنهایی یا از طریق فشار بیش از حدی که دستگاه تمیزکننده فرش بر فرش اعمال می‌کند، به عمق فرش نفوذ می‌کنند. معمولاً تمیزکننده‌های فرش برای تمیز کردن فرش از زیادی آب استفاده می‌کنند، اما برخی از دستگاه‌ها قدرت کافی برای حذف کل آب از فرش را ندارند، بنابراین آب یا رطوبت درون فرش باقی می‌ماند. در این صورت، ظاهر فرش بسیار تمیز به نظر می‌رسد، اما بقعها همچنان در عمق فرش باقی می‌مانند.

متخصصان ما در مجموعه carpetnrugs همواره به شما، مشتریان عزیز، در دسترس هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت از فرش و خرید فرش با ما تماس بگیرید.

مشکل اصلی در اینجا این است که بعد از خشک شدن فرش، لکه ها وارد الیاف فرش می‌شوند. لکه ها به نظر می‌رسند که ناپدید شده‌اند، اما پس از چند روز دوباره ظاهر می‌شوند.

راه حل:

بهره‌گیری از کمک یک قالیشویی حرفه‌ای فرش برای شستشو و تمیزکردن فرش‌هایتان، که تضمین می‌کند که عمق لکه هاحذف شود و لکه هابه طور کامل برداشته شوند به جای چسبیدن.

یکی از دلایل دیگر بازگشت لکه ها فرش، مواد شوینده درون آن است. لکه ها بازگشتی اصلی نیستند؛ به جای آن، مواد شوینده مورد استفاده برای تمیزکردن فرش در فرش باقی می‌ماند، که باعث جذب زباله و غبار می‌شود و لکه ها جدیدی ایجاد می‌کند.

راه حل:

در هنگام شستشوی خانگی فرش یا تمیزکردن فرش، باید مطمئن شوید که از مواد شوینده مناسب و مقدار مناسب استفاده می‌کنید تا لکه هاحذف شوند و فرش شما دیگر لکه ها و زباله جذب نکند، بلکه لکه هابه طور کامل حذف شوند.

بوهای متداول فرش

بیشترین بوهای تکراری فرش به ادرار حیوانات خانگی بازمی‌گردد. حتی پس از تمیزکاری فرش، برداشتن اثرات کامل ادرار حیوانات خانگی بسیار دشوار است و اغلب باعث بوهای ناخوشایند می‌شود. حیوانات خانگی معمولاً به طور مکرر در همان نقطه روی فرش ادرار می‌کنند که منجر به تجمع ادرار و رطوبت در پشت فرش می‌شود. وقتی این رطوبت کاملاً خشک می‌شود، ذرات بو باقی می‌ماند. استفاده از مواد شوینده ممکن است باعث شود فرش به نظر تمیز بیاید و بو را برای چند روز از بین ببرد، اما این ذرات پر از بو در زیر فرش گیر می‌افتد و دوباره آزاد می‌شود که باعث بوهای مکرر می‌شود.

راه حل:

برای حل این مشکل، فرش خود را به متخصصان بسپارید تا این ذرات و هر گونه باکتری در ادرار را با استفاده از روش‌های ساده بردارند و فرش‌هایی را به شما ارائه دهند که بوی ناخوش و لکه ندارند.

لکه و بوی بد فرش - کارپتن راگز

راه‌های حذف لکه‌ها و بوهای نامطبوع از فرش چگونه است؟

حذف لکه‌ها و نشانه‌های سوخته از فرش

یکی از بدترین لکه‌های فرش، لکه‌های سوخته است. شمعی به اشتباه رها می‌کنید یا اتو در حالت گرمترین خود بر روی فرش سقوط می‌کند. اینجا چه باید انجام دهید:

اگر انتهای الیاف فرش سوخته باشد، به یک چاقوی تیز و کوچک، مایع تمیز کننده، آب و اسفنج نیاز خواهید داشت.

ابتدا با دقت انتهای الیاف سوخته را با چاقو برید و مطمئن شوید که با قطع الیاف بیش از حد، هیچ نامساوی در ارتفاع الیاف با مناطق مجاور ایجاد نمی‌کنید. سپس، اسفنج را در مخلوطی از مایع تمیز کننده و آب فرو کنید و با اسفنج به دقت ناحیه را پاک کنید. همین کار را با یک اسفنج دیگر که در آب تمیز فرو کرده‌اید، تکرار کنید. این مراحل را تکرار کنید تا حس کنید که سوختگی فرش کاملاً از بین رفته است.

می‌توانید از کاغذ آبرسان استفاده کرده و به آرامی روی نقطه‌ی سوخته مالیده، سپس ذرات باقی‌مانده را جذب کنید. این روش می‌تواند به حذف سوختگی‌های کوچک کمک کند.

چه خانه‌ای بدون فرش منحصر به فردی خواهد بود؟ هر یک از فرش‌های ما دستباف و از بهترین کیفیت هستند. در جهان رنگارنگ فرش‌های با کیفیت بالا فرو ریخته و در اندازه‌ها و الگوهای مختلف در دسترس است. با کمک بسیاری از زیردسته‌های ساختاری، مطمئناً با ما فرش دستباف رویایی جدید خود را پیدا خواهید کرد.

حذف لکه‌های چای از فرش

نصف لیتر سرکه سفید را در یک ظرف بریزید و نصف لیتر آب را اضافه کرده و همه چیز را به خوبی مخلوط کنید. محلول حاصل را روی لکه بریزید و با یک دستمال تمیز نرم لطیفاً فرش را تمیز کنید. سپس، فرش را خوب با آب تمیز کنید.

لکه‌های موم و علکه از فرش

حیله در مورد لکه‌های موم و علکه معکوس روش حذف لکه‌های روغن است. در این موارد، مکعب یخ را با یک دستمال نازک پوشانده و بر روی لکه قرار دهید تا خشک شود. سپس، از یک شیء مانند قاشق یا چاقوی تیز استفاده کنید تا به آرامی موم یا علکه را از پارچه بردارید.

حذف بوی ادرار از فرش

برای از بین بردن بوی ادرار، کمی سودا پاشیده ویاکلی بر روی نقطه ای که ادرار ریخته شده است. برای اثربخشی بیشتر، می‌توانید به سودا کمی نشاسته ذرت اضافه کنید. اجازه دهید این مخلوط طول شب بماند، سپس نقطه را به دقت شستشو داده و تمیز کنید.

لکه‌های تنباکو و نیکوتین بر روی فرش

بهترین شوینده برای این لکه‌ها، گلیسرین است، با دستور کمی گلیسرین را در نقطه مورد نظر بریزید و آن را به آرامی تمیز کنید؛ این کار را یکبار دیگر تکرار کنید و روی آن یکمی مایع از پاک کننده لکه بریزید، اجازه دهید آن نیم ساعت در نقطه بماند و سپس آن را شستشو دهید.

حذف بوی از فرش‌های پشمی

فیبرهای طبیعی در فرش‌های دست‌بافت نیز بوی نامطبوع در فرش‌ها و فرش‌های پشمی ایجاد می‌کنند. برای از بین بردن این بو، در بیشتر موارد استفاده از اسپری‌های عطر دار با عطرهایی مانند زنبق موثر است. اگر هنوز بوی نامطبوع شما را مزاحمت می‌کند، فرش را به دقت و آرامش بشویید تا بوی نامطبوع را برطرف کنید.

حذف لکه‌ها و بوی روغن از فرش

برای از بین بردن بوی روغن، چند برشته لیمو یا پرتقال را در محلی که روغن ریخته شده است قرار دهید و چند دقیقه بگذارید، سپس فرش را با آب و شوینده فرش تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: هر چیزی که درمورد فرش وینتیج باید بدانید

نتیجه‌گیری

فرش به عنوان یک لوازم جانبی ارزشمند در منزل محسوب می‌شود که تمیزی و زیبایی آن بسیار مهم است. علاوه بر این، نحوه شستشوی فرش نیز بسیار مهم است. در این مقاله که توسط روگیست تهیه شده است، ما توضیح دادیم که شستشوی نامناسب باعث ظاهر شدن دوباره لکه‌ها و بوها بر روی فرش شما می‌شود. بنابراین، توصیه می‌شود تا شستشو را به تمیزکاران حرفه‌ای فرش بسپارید تا مراقبت بهتری از فرش داشته باشید و از لکه‌ها و بوهای نامناسب آن خلاص شوید.

دیدگاهتان را بنویسید