سبد خرید

[prisna-wp-translate]

carpetnrugs

Persuan Handmade Rugs

فرش کثیف چه خطراتی برای سلامتی افراد دارد ؟

آخرین مقالات

دسته بندی ها

دسته‌ها
خطرات فرش کثیف برای سلامتی - کارپتن راگز (1)

همه چیز درباره فرش‌های کثیف

فرش‌ها و راه‌روها انتخاب‌های محبوب برای کف‌پوش هستند. آن‌ها در منزل احساس راحتی و گرما را به وجود می‌آورند؛ اما، فرش‌ها همچنین بسیاری از خطرات پنهان برای انسان‌ها را نهان می‌کنند. هر فرش به راحتی گرد و غبار جمع می‌کند. حتی با تمیزکاری روزانه، این آلودگی‌ها به مرور زمان در فرش جمع می‌شوند:

باکتری‌ها
قارچ‌ها
کپک ها
گرد
فرش‌ها ذرات گرد و غبار، باکتری‌ها و گرده های خانه را پنهان می‌کنند که آلرژن‌های بالقوه‌ای هستند. آن‌ها می‌توانند بیماری‌های زیر را ایجاد کنند:

آلرژی به صورت آبرگ
آسم
سرفه
التهاب دهانه بینی
درماتیت تماسی
مشکلات گوارشی
سرفه
کودکان به بیماری‌های مختلف حساس‌تر هستند. وقتی بازی می‌کنند، به طور مستقیم با فرش تماس دارند و با دست‌هایشان آن را لمس می‌کنند. به اضافه اینکه، به طور بی‌توجه چشمان خود را می‌مالند، غذا می‌خورند و روی فرش می‌خوابند. نگران نباشید، ما تلاش کرده‌ایم تا در این مقاله تمام رازهایی که جلوگیری می‌کنند از فرش کثیف شدن، را فاش کنیم. بنابراین، اگر نگران اثرات سلامتی یک فرش کثیف هستید و آگاهید که احتیاط چقدر مهم است، قسمت بعدی را از دست ندهید.

*ادامه مطلب: همه چیزی که باید درباره فرش‌ اتاق کودک بدانید.

 

 

خطرات فرش کثیف برای سلامتی - کارپتن راگز

چه خطراتی مخفی کردن یک فرش کثیف برای سلامتی انسان دارد؟

فرش‌ها و کفپوش‌ها در منزل گرما و راحتی ایجاد می‌کنند. اما نیاز به نگهداری مناسب دارند. فقط تمیزکاری کافی نیست برای حذف آلودگی‌ها و گرد و غبار از فرش. با گذشت زمان، فرش شما به خانه‌ای مهمان‌پذیر برای بسیاری از آلاینده‌های ناخوشایند تبدیل می‌شود.

مطالعات نشان داده‌اند که منازلی که فرش دارند، ۱۵ برابر کمتر آلرژن در هوا دارند نسبت به منازل دیگر. این به این دلیل است که فرش به عنوان یک فیلتر در خانه عمل می‌کند. آلاینده‌های هوا را در خود محبوس می‌کند و محیط داخلی سالم‌تری ایجاد می‌کند. مانند همه فیلترها، فرش‌ها باید به طور منظم تمیز شوند. در غیر این صورت، ممکن است به عنوان مخزنی برای باکتری‌ها، آلرژن‌ها و قارچ‌ها عمل کنند.

بهترین روش برای نگهداری یک فرش دستباف و سایر فرش‌ عشایری ، جاروکشی آن‌ها دو بار در هفته است. علاوه بر این، یک بار در سال، فرش را حرفه‌ای تمیز کنید. ما نمی‌خواهیم شما را هراسان کنیم، اما در زیر فقط چند مثال از بیماری‌هایی که به وسیله آلودگی فرش ایجاد می‌شوند آورده شده است:

ویروس نورو (Norovirus)

ویروس نوروالک، معروف به نوروویروس، می‌تواند چهار تا شش هفته بر روی فرش‌ها زنده بماند. این ویروس سرماخوردگی معده‌ای و مشکلات دیگر گوارشی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این، این ویروس هر بار که روی فرش قدم می‌زنید، به هوا رها می‌شود. ویروس نورو به طور خاص در مناطقی با زیادی گرد و غبار مشکل است. مکنده‌کشی منظم می‌تواند عمر و پخش ویروس نورو را کاهش دهد.

سالمونلا (Salmonella)

سالمونلا یک باکتری مسبب بیماری است که معمولاً ۱۲ تا ۷۲ ساعت پس از عفونت اسهال، تب و دردهای شکمی را ایجاد می‌کند. این بیماری ممکن است چهار تا هفت روز طول بکشد. به طور طبیعی، در کودکان کوچک و بزرگسالان مسن تر شدیدتر است. سالمونلا به راحتی از طریق پاهای کفش به داخل منزل حمل می‌شود. حیوانات خانگی نیز خطر سالمونلا را روی فرش افزایش می‌دهند. فرش خود را تمیز و خشک نگه دارید تا سالمونلا را نابود کنید.

سندرم کاواساکی (Kawasaki Syndrome)

سندرم کاواساکی یک بیماری نادر است که به وسیله باکتری‌ها و سموم شیمیایی در فرش‌ها ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند منجر به معلولیت‌های جسمی و حتی مرگ شود. به طور طبیعی، مکنده‌کشی منظم می‌تواند خطر را کاهش دهد.

کمپیلوباکتر (Campylobacter)

این باکتری‌ها به ویژه در ماه‌های زمستانی بر روی فرش‌های مرطوب یافت می‌شوند. آن‌ها می‌توانند کمپیلوباکتریوز را ایجاد کنند که برای افراد با سیستم ایمنی ضعیف، مرگبار است. کمپیلوباکتریوز، که از طریق خوندگی سفر می‌کند، ممکن است اسهال خونریزی، ماهیچه‌های مشکل‌دار، دردهای شکمی و تب ایجاد کند. نگهداری فرش را تمیز و خشک کردن کافی است تا این باکتری‌ها را به کشتن برساند. قالیشویی حرفه‌ای فرش نه تنها تضمین می‌کند که منزل شما تمیز و سالم باقی می‌ماند، بلکه اطمینان حاصل می‌شود که فرش شما همیشه زیبا به نظر می‌رسد.

این همچنین عمر مفید آن را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد و در نهایت به شما پول صرفه‌جویی می‌کند.

گرد و غبار فرش‌ها، به ویژه آن‌هایی با توده‌های بلند، بسیاری از گرد و غبار را جذب می‌کنند. مایت‌های گرد و غبار در چنین محیط‌هایی رشد می‌کنند. این پارازیت‌های میکروسکوپیک از پوست مرده انسان‌ها که در فرش‌ها قرار دارد تغذیه می‌کنند. این موجودات طی فرازماندگی خود زباله‌هایی را تولید می‌کنند که ۲۰۰ برابر وزن خود را دارد. این محصولات زباله‌ای سمی وارد هوایی می‌شوند که ما تنفس می‌کنیم.

این‌ها باعث عطسه، سرفه، سرگیجه و واکنش‌های حساسیتی دیگر می‌شوند که برای کودکان به ویژه خطرناک هستند.

قارچ یک ساکن بسیار ناخوشایند و خطرناک دیگر از فرش، قارچ است. قارچ در اتاق‌های با رطوبت بالا رشد می‌کند. قارچ بوی ناخوشایندی دارد. بسیاری از اسپور‌ها وارد هوا می‌شوند و در سراسر منزل پخش می‌شوند. علاوه بر این، تنفس آن‌ها برای سلامتی خطرناک است و سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند، بنابراین باید بلافاصله از آن‌ها خلاص شوید.

باکتری‌های مسبب بیماری حتی با مکنده‌کشی منظم، انواع مختلفی از باکتری‌های مسبب بیماری در فرش‌ها زندگی می‌کنند. این باکتری‌ها شامل انواع مختلفی از باکتری‌ها، از جمله ای کولی و استافیلوکوکوس آورئوس تا مسببان زخم‌های ریه هستند. متأسفانه، تقریباً غیرممکن است که فرش را در خانه به طور کامل ضدعفونی کنید. این فقط نمی‌تواند به اندازه کافی عمیق در فرش نفوذ کند تا تمام باکتری‌ها را بکشد. برای اینکه هرگز چنین مشکلاتی نداشته باشید، توصیه می‌شود هر سال یکبار فرش‌های خود را به تمیزکاری ببرید.

تنها محصولات حرفه‌ای می‌توانند به طور عمیق در فرش نفوذ کنند. محصولات حرفه‌ای فرش را از گرد و غبار، خاک، اسپور‌های قارچ، تخم‌ها و لارو حشرات تمیز می‌کنند.

*ادامه مطلب: همه چیزی که باید درباره فرش‌ وینتیج بدانید.

خطرات فرش کثیف برای سلامتی - کارپتن راگز (1)

روش‌های پیشگیری از کثیف شدن فرش

معمولاً سردردها، کبودی و ضعف را به کار سخت یا کمبود خواب نسبت می‌دهیم. در واقع، علت آن‌ها ممکن است کیفیت هوا در محیط کار یا در آپارتمان با فرش باشد. اکولوژیست‌ها متوجه شده‌اند که هوای یک آپارتمان با فرش ۴-۶ بار کثیف‌تر و ۸-۱۰ بار سمی‌تر از هوای خارجی است. شما اکنون ممکن است از خود بپرسید که چگونه می‌توانید فرش را و سپس هوای آپارتمان را تمیز کنید؟ برای انجام این کارها چندین روش وجود دارد که عبارتند از:

پیشگیری و نگهداری

بهتر است اقدامات احتیاطی را انجام دهید. قالیچه‌ها را در ورودی قرار دهید تا خاک را جذب کرده و از رسوبات خیابانی جلوگیری کنید که بر روی فرش شما پخش شود.

جارو برقی کشی منظم

برای حفظ زیبایی فرش شما به مدت طولانی، توصیه می‌شود حداقل دو بار در هفته جارو برقی کشی کنید. برای فرش‌های با توده کمتر، بهتر است از یک جارو برقی کشی با برس‌های نرم چرخشی استفاده کنید. این جارو برقی کشی‌ها یکم گران‌تر هستند، اما تمیزکاری آن‌ها بسیار کارآمدتر است.

تمیزکاری دقیق

اگر به طور منظم جارو برقی کشی کرده و لکه‌ها را پاک کنید، تمیزکاری دقیق ممکن است برای یک سال یا بیشتر لازم نباشد. اگر تصمیم به تمیزکاری فرش خود دارید، از یک محصول تمیزکننده با کیفیت بالا استفاده کنید.

شامپوی مرطوب

برای فرش‌های پشمی از یک شامپوی نیمه باز استفاده کنید. از مواد قلیایی، تمیزکننده‌های خانگی یا شامپوهای با بوی آمونیاک خودداری کنید.

پودر جاذب

چندین نوع پودر تمیزکننده وجود دارد که با مواد حل کننده یا تمیزکننده اشباع شده‌اند. دستورالعمل‌های سازنده را به دقت بخوانید. پس از مکنده‌کشی فرش، این پودر را در توده پخش و مالش دهید و دوباره مکنده‌کشی کنید. استفاده از پودر راه ساده‌تری برای تمیزکردن فرش است. علاوه بر این، پودر کمتری به توده آسیب می‌زند زیرا فرش به شدت مرطوب نمی‌شود. همچنین، با این روش، فرش به سرعت قابل قدم زدن است.

اسفنج تمیزکننده

اسفنج معمولاً به مقدار کمی پاشیده می‌شود و خاک با اسفنج یا برس مرطوب پاک می‌شود. پس از خشک شدن فرش، آن را با مکنده‌کشی تمیز کنید.

حذف آلاینده‌ها با تمیزکننده مرطوب

در این روش، توده فرش با یک جت آب گرم تحت فشار و محلول تمیزکننده تمیز می‌شود. این روش به ویژه برای تمیزکردن فرش‌های بسیار کثیف مناسب است. این روش همچنین می‌تواند برای حذف اضافی دترژانت پس از شامپوی مرطوب استفاده شود. زمانی که این دو روش با هم استفاده می‌شوند، حتی می‌توانند یک فرش بسیار کثیف را تمیز کنند. چنین دستگاهی قابل اجاره است، اما بهتر است این روند را به حرفه‌ایان بسپارید.

خطرات فرش کثیف برای سلامتی - کارپتن راگز (1)

نتیجه‌گیری

فرش‌های ما نه تنها بخش مهمی از داخل منزل هستند، بلکه اصلی‌ترین جمع‌آورنده گرد و غبار در خانه نیز محسوب می‌شوند. بیش از ۹۰٪ از کثیفی فرش از کفش‌ها به دست می‌آید. همانطور که گفته شد، فرش‌های کثیف حاوی سموم، اسپور‌های قارچی و دیگر میکروارگانیسم‌های ویروسی هستند. این آلودگی‌ها منجر به حساسیت‌ها، بیماری‌های تنفسی و پوستی، کرم‌ها و عفونت‌های روده می‌شوند. بنابراین، قبل از شروع درمان هر بیماری، ضروری است که علت ممکن بیماری را، به عبارتی فرش کثیف، در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید