سبد خرید

[prisna-wp-translate]

carpetnrugs

Persuan Handmade Rugs

راهنمایی برای انتخاب رنگ فرش

آخرین مقالات

دسته بندی ها

دسته‌ها
راهنما انتخاب رنگ فرش - کارپتن راگز (6)

راهنمای زیر کمک می کند تا فرشی با رنگ ایده آل انتخاب کنید.

جنبه های کاربردی رنگ فرش

1- می خواهید اتاق را بزرگتر نشان بدهید

فرش های روشن تر فضا را بزرگتر نشان می دهد، این ویژگی، مطلوب بسیاری از مالکان خانه های کوچک تا متوسط است .بالعکس اگر می خواهید اتاق را دنج و راحت نشان دهید، بهتر است فرشی با رنگ های تیره تر انتخاب کنید.

2- می خواهید لکه ها دیده نشود

اگر بچه کوچک دارید، در خانه اجاره ای زندگی می کنید یا اهل مهمانی دادن هستید، احتمال لک شدن فرش تان زیاد است .سوال این است که بهترین رنگ برای پنهان کردن لکه ها کدام است؟ اگر می دانید که لک شدن سرنوشت محتوم فرش تان است، بهتر است فرشی با رنگ تیره انتخاب کنید.

*راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای فرش اتاق کودک

 

راهنما انتخاب رنگ فرش - کارپتن راگز (6)

3- می خواهید گردو غبار دیده نشود  

شاید از خودتان بپرسید که پنهان کردن لکه با گرد و غبار چه تفاوتی دارد؟ این دو کاربرد از جهتی به هم شبیه  هستند، اما یک تفاوت اساسی نیز با هم دارند. لکه در اثر ریختن چیزی روی فرش ایجاد می شود، اما گرد و غبار و آلودگی ناشی از جمع شدن چربی، سایه ای تیره و قهوه ای رنگ به کل فرش می دهد. فرشی که لکه ها را به خوبی می پوشاند، لزوماً گزینه مناسبی برای خاک نگرفتن و نشان ندادن گرد و غبار نیست .بنابراین اگر می خواهید فرش تان به مرور کثیفی و گرد و غبار را نشان ندهد، یک فرش چند رنگ با طرح شلوغ انتخاب کنید تا گرد وخاک کمتر دیده شود و معلوم نباشد که فرش تاچه حد به شستشو نیاز دارد.

روانشناسی رنگ فرش

احتمالاً تابه حال قدری با اثر رنگ فرش بر روحیه و روابط بین فردی آشنا شده اید. واقعیت این است که این تاثیر ریشه ی روانشناختی دارد. در این بخش روانشناسی رنگ فرش را به اختصار توضیح می دهیم، شاید همین مقدمه شما را از دوراهی انتخاب رنگ مناسب نجات دهد.

  • همه می دانند که قرمز رنگی مهیج و تحریک کننده است، اما این توضیح قدری مبهم است. قرمز چه حسی را تحریک می کند؟ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد، احساساتی که رنگ قرمز آنها را برمی انگیزد به محیط بستگی دارد. با این حال مطالعات نشان داده است که رنگ قرمز علاوه بر به هیجان آوردن فرد، باعث بروز نشانه های جسمی تحریک، از قبیل افزایش ضربان قلب و سریع تر شدن تنفس نیز می شود. عشق ،مبارزه جویی و گرسنگی احساساتی است که قرمز آنها را برمی انگیزد. بنابراین رنگ قرمز برای اتاق خواب یا سالن غذاخوری مناسب است.
  • نارنجی اثری شبیه به قرمز، اما در شدت کمتر دارد. رنگ نارنجی فضایی سرزنده، گرم و مهمان نواز ایجاد می کند. البته سایه های مختلف نارنجی معانی متفاوتی دارد. نارنجی به ندرت برای بافت فرش به کار برده می شود، اما می تواند رنگ مفرحی برای اتاق کودک یا اتاق بازی باشد. نارنجی تیره نیز مانند قرمز برای سالن غذاخوری مناسب است.
  • زرد یا طلایی شاداب ترین و انرژی بخش ترین رنگ است. این رنگ به دلیل مرتبط دانستن با پول و طلا نمادی از شکوه و تجمل نیز به شمار می رود. این رنگ زرین برای تزریق انرژی و انگیزه در دفتر کار یا برای مفرح و دلنشین کردن اتاق نشیمن و اتاق بازی مناسب است.
  • سبز هم رنگ زندگی و هم رنگ ثروت است. رنگ های سبز اصلی و سبز روشن نمادی از طبیعت، نوزایی و سلامتی است. سبز های تیره تر نمادی از ثروت و احتمالاً حرص و آز است. سبز مایل به زرد معمولاً بار منفی دارد و برای نشان دادن حسادت و بیماری به کار برده می شود. بنابراین هرجا که می خواهید حسی از شادابی و سرزندگی طبیعی را القاء کنید، فرشی به رنگ سبز روشن یا سبز اصلی پهن کنید.
  • آبی رنگی آرام بخش و بازتابی از آسمان و دریا است. آبی نمادی از خردمندی، اعتماد و وفاداری است. آبی نقطه مقابل قرمز است، این رنگ متابولیسم بدن را آهسته می کند و اثری آرام بخش دارد. شواهد نشان می دهد که رنگ آبی به آرامش ذهن و بدن کمک می کند. آبی رنگ محبوب آقایان است .بنابراین از رنگ آبی در اتاق هایی که می خواهید، جوی آرام داشته باشد، استفاده کنید. رنگ آبی برای اتاق غذاخوری و آشپزخانه مناسب نیست، مگر آن که بخواهید اشتها را سرکوب کنید.
  • بنفش ترکیبی از قرمز و آبی و نماد قدرت، تجمل و رفاه است. بنفش روشن یا یاسی برانگیزنده ی احساسات عاشقانه و نوستالژی است، اما بنفش تیره احساسات منفی مانند اندوه را القاء می کند. بنفش انتخابی ایده آل برای اتاق خواب دختران یا اتاق کاری است که قرار است جایگاه قدرت یا ثروت باشد.
  • مشکی رنگی رسمی است که قدرت، نیروی شیطانی و رمز و راز را القاء می کند. رنگ سیاه یا مشکی یادآور احساس پوچی و احساسات تیره و تاریک است .بااین حال رنگ مشکی در یک ترکیب مناسب، نشان دهنده ی وقار و شکوه است .درهرحال هنگام استفاده از رنگ مشکی دقت کنید.
  • سپید رنگ پاکدامنی و خلوص است. این رنگ حس پاکیزگی و بی گناهی را بیدار می کند. سپید رنگ کمال است، چون هرگونه نقص و ناخالصی سپیدی را مخدوش می سازد. بااین توصیف سپید رنگ مناسبی است ،البته به شرطی که بتوانید آن را تمیز نگه دارید. به خاطر داشته باشید که تمیز کردن فرش سفید سخت است و فرش سفید خاک گرفته آن زیبایی روز اول را نخواهد داشت.
  • کرم یا بژ و خاکستری جزء رنگ های خنثی هستند. این رنگ ها نیز معنی دارند، اما عواطف و احساسات شدیدی را بیدار نمی کنند و حتی آرام کننده یا کسالت بار محسوب می شوند. کرم و خاکستری رنگ های پرکاربردی هستند که برای هر اتاقی مناسب اند و با طیف وسیعی از رنگ های مختلف دیوارها هماهنگ می شوند.

راهنما انتخاب رنگ فرش - کارپتن راگز (6)

رنگ فرش مناسب برای دیوارهای طوسی

اگر دیوارهایتان خاکستری رنگ است، دست تان برای انتخاب رنگ باز است. خاکستری رنگی خنثی است که با هر رنگی هماهنگ می شود. دیوارهای خاکستری روشن ترکیب ایده آلی را با رنگ های تیره تری مانند آبی سیر، مشکی و قرمز لاکی می سازند. اگر دیوارهایتان خاکستری است، احتمالاً می خواهید خانه را بزرگتر نشان دهید، بنابراین بهتر است فرش هایی با رنگ روشن تر، مانند فرش کرم یا چند رنگ انتخاب کنید.

*برای آشنایی با انواع رنگبندی فرش وینتیج کلیک کنید

رنگ فرش مناسب برای دیوارهای بژ  

فرش های با رنگ ملایم و درخشان، مانند آبی روشن، فیروزه ای و حتی صورتی انتخابی ایده آل برای دیوارهای بژ به شمار می آیند. سوال اینجا است که آیا این رنگ ها با بقیه اثاثیه خانه نیز تناسب دارند؟ اگر می خواهید محافظه کار باشید، می توانید رنگ دلخواه خود را از میان طیف وسیع رنگ بژ انتخاب کنید، سایه رنگی تیره تر یا روشن تر از رنگ بژ دیوار را انتخاب کنید تا هم با رنگ دیوار تضاد دلنشینی ایجاد کند و هم خنثی بودن محیط را حفظ کند. بسیاری از فرش های چندرنگ یا طرح دار و شلوغ برای دیوارهای بژ و کرم مناسب  هستند.

دیدگاهتان را بنویسید